« Svibanj 2024 »

Zajednički roditeljski sastanak osmih razreda
Autor: Josip Ferlindeš, 21. 11. 2022.

U četvrtak, 17. studenoga 2022. godine, u Matičnoj školi u Rasinji s početkom u 16,00 sati održan je zajednički roditeljski sastanak roditelja 8.a i 8.b razrednog odjela. Prva točka dnevnog reda bila je predavanje na temu „Prevencija raka vrata maternice i cijepljenje protiv HPV virusa“. Predavanje je održao doktor Ivica Stanišić, specijalist ginekologije u sklopu projekta „Spriječimo rak vrata maternice“ kojeg već više godina uspješno provodi Liga protiv raka Koprivničko-križevačke županije.

Rak vrata maternice danas je 4. po redu uzrok oboljenja od raka kod mladih žena. Rak vrata maternice jedini je rak kojeg možemo u potpunosti spriječiti jer znamo njegov uzrok, a to je HPV – humani papiloma virus. Metode primarne prevencije su edukacija i cijepljenje protiv HPV infekcije.

Cijepljenje protiv HPV infekcije uvedeno je u Kalendar cijepljenja u Republici Hrvatskoj za učenice i učenike osmih razreda osnovnih škola, ali je još uvijek neobavezno. Roditelji osmaša dobili su sve relevantne informacije vezane uz bolest raka vrata maternice te mogućnosti za njeno preveniranje putem cijepljenja protiv HPV virusa.

Pedagoginja:

Sonja Geci