SVJETSKI DAN OSOBA S DOWNOVIM SINDROMOM
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 22. 3. 2024.

Svjetski dan osoba s Downovim sindromom obilježava se u svijetu 21. ožujka, kako bi se podigla svijest o ovoj genetskoj različitosti i njenom utjecaju na živote ljudi koji se s njom susreću. Downov sindrom je stanje u kojem osoba ima dodatni kromosom 21, što može utjecati na fizički izgled, intelektualne sposobnosti i zdravstveno stanje. Kromosomi su sićušne nakupine bjelančevina u svakoj stanici ljudskog organizma koje prenose sve nasljedne karakteristike. Na svakom kromosomu nalaze se tisuće gena u kojima su zapisane sve naše nasljedne osobine u obliku DNK. Kromosomi dolaze u paru i u svakoj se stanici nalaze 23 para (ukupno 46 kromosoma). U svakom paru jedan kromosom potječe od majke, a jedan od oca. Dawnov sindrom genetski je poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška pa ih takva osoba onda ima ukupno 47. Nastaje u trenutku začeća. Sindrom Down pogađa sve rasne skupine i može se javiti u bilo kojoj obitelji, bez obzira na zdravlje roditelja, ekonomsku situaciju ili način života.

Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom, a u Republici Hrvatskoj po nekim podacima ima preko 1500 osoba s Downovim sindromom. Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želi se upoznati i upozoriti na ovaj poremećaj te potaknuti na veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom, potaknuti razumijevanje i nastojanje za poboljšanjem njihovog položaja u društvu.
I mi u PŠ Veliki Poganac obilježili smo ovaj dan. Nosili smo šarene i rasparene čarape i time dali podršku borbi osoba s Downovim sindromom da se integriraju u društvo. S nama u školi , u 1. razredu, nalazi se jedan takav dječak. To je naš Lovro. Prihvatili smo ga i dali mu priliku da bude dio svih nas i naše zajednice. Zauzvrat smo dobili puno ljubavi i topline. Uz njega učimo o strpljenju, tolerantnosti i prihvaćanju. Srca su nam postala veća.

Tanja Punek