Mladi planinari posjetili Park prirode Medvednica
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 12. 5. 2023.

Mladi planinari naše škole posjetili su u subotu 22. travnja Park prirode Medvednica. Naš prvi cilj bio je Centar za posjetitelje Medvedgrad do kojeg smo se popeli  dosta strmom stazom od Šestina.

Razgled Medvedgrada bio je vrlo zanimljiv te smo saznali da je Medvedgrad tijekom povijesti promijenio brojne gospodare, a najzloglasniji su bili  grofovi Celjski te još i danas  kruže zastrašujuće priče o grofici Barbari Celjskoj – zloglasnoj Crnoj Kraljici.

Saznali smo da je Medvedgrad  napušten 1590. godine te su ga dugo  posjećivali samo pustolovi i lovci na blago koje je, prema legendi,  pod gradom sakrila  Crna kraljica.  Godine 1994. u čast svim palima u Domovinskom ratu   pod južnom je kulom podignut „Oltar domovine“, djelo kipara Kuzme Kovačića. Spomen obilježje čine  kamene kocke od različitih vrsta kamena i nejednake visine i  šest staklenih plavih ploča. S utvrde Medvedgrad  pruža se  prekrasan pogled na Zagreb.

Zatim  nastavljamo  do vrha Sljemena (1033m). Nakon odmora  spuštamo se žičarom  od gornje (1032 m) do donje postaje  ( 276m). Za većinu učenika ovo je bila prva vožnja žičarom te su u isto vrijeme bili i oduševljeni pogledom i preplašeni kako će ta vožnja završiti.

Bio je to još jedan izlet na kojem smo nešto naučili, družili se te uživali u lijepom sunčanom  danu u prirodi.