PROVOĐENJE PREVENTIVNOG PROGRAMA POD NAZIVOM „TRENING ŽIVOTNIH VJEŠTINA ZA PREVENCIJU OVISNOSTI O ALKOHOLU, KOCKANJU I NOVIM TEHNOLOGIJAMA KOD DJECE I MLADIH“
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 23. 11. 2023.
Ove školske godine tijekom mjeseca rujna, listopada i studenog u našoj školi u okviru Školskog preventivnog programa provodili smo program pod nazivom „Trening životnih vještina za prevenciju ovisnosti o alkoholu, kockanju i novim tehnologijama kod djece i mladih“. Program smo provodili u svim trećim i sedmim razrednim odjelima tako da je ukupno bilo obuhvaćeno pedesetak učenika. Nositelj programa je Zavod za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije.
Sve pedagoške radionice s učenicima provodili su njihovi razrednici koji su prošli potrebne edukacije. To su Marina Zrinski, Marina Levak, Ljiljana Zagrajski, Vedran Savić, Višnjica Sesvečan i Anita Bakovljanec. Školska koordinatorica programa TŽV je pedagoginja Sonja Geci.
S učenicima trećih razreda na Satovima razrednika obrađeno je 8 tema: Slika o sebi i samopoštovanje, Odlučivanje, Reklamiranje, Suočavanje sa stresom, Komunikacijske vještine, Socijalne vještine, Pušenje i Zauzimanje za sebe.
S učenicima sedmih razreda na Satovima razrednika tijekom 8 školskih sati obrađene su slijedeće teme: Nasilje i mediji, Zlouporaba droga, Komunikacijske vještine, Asertivnost, Marihuana – mitovi i stvarnost i Odupiranje vršnjačkom pritisku.
Radom u ovim pedagoškim radionicama kod učenika se utjecalo na razvoj i jačanje njihovih životnih vještina koje su važne za donošenje ispravnih odluka u rizičnim situacijama tijekom odrastanja. To su prvenstveno razvoj pozitivne slike o sebi, nošenje sa stresom, zauzimanje za sebe, donošenje ispravnih odluka te odupiranje vršnjačkom pritisku. Učenici su također upoznati s rizicima i opasnostima koje sa sobom nose pijenje alkoholnih pića, kockanje i prekomjerna upotreba interneta.
U program TŽV bili su uključeni i roditelji učenika trećih i sedmih razreda na način da su putem roditeljskih sastanaka prisustvovali predavanju koje je održala gospođa Jasminka Dedi, djelatnica Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije. Kroz njezino izlaganje roditelji su upoznati s karakteristika vremena u kojem živimo kao i s rizičnim faktorima odrastanja djece kojima su ona svakodnevno izložena. Ponovno je naglašena važnost njihovog odgojnog djelovanja u okviru obitelji budući da su otvorena i redovita komunikacija unutar obitelji, topla emocionalna klima uz jasno postavljene granice u odgoju djece jedni od glavnih i presudnih faktora koji doprinose sigurnom i zdravom odrastanju djece.
Koordinatorica programa:
Sonja Geci, dipl. pedagog