Krajem listopada, točnije 27. listopada 2023. godine, realizirali smo poludnevnu terensku nastavu za učenike od 5. do 8. razreda. Tom prilikom posjetili smo mjesto Legrad i ornitološki rezervat Veliki Pažut. U Legradu smo najprije posjetili katoličku crkvu Presvetog Trojstva. Njezinu ljepotu nažalost nismo mogli doživjeti u potpunosti jer se crkva još uvijek obnavlja pa su skele i zaštitna platna sakrivali njezinu unutrašnjost. Crkva pripada kasnobaroknom razdoblju te je zaštićena kao nepokretno kulturno dobro Republike Hrvatske 0-te kategorije, dok su crkvene orgulje i cjelokupni inventar zaštićeni kao pokretno kulturno dobro. Budući da je crkva jedna od najvećih crkava u Podravini, mještani Legrada prozvali su je Podravskom katedralom.
Također smo posjetili evangeličku crkvu gdje nas je s postulatima evangeličke vjere upoznala svećenica Davorka Horvat. Evangelička crkvena općina Legrad spada među najstarije luteranske crkvene općine u Republici Hrvatskoj. Jedna od zanimljivosti je i ta da je službeni jezik u bogoslužju sve do 1995. godine bio mađarski jezik.
Nakon toga prošetali smo do stare škole u Legradu. Tamo nas je dočekala ravnateljica Osnovne škole Legrad Tamara Marcinjaš koja je učenicima na zanimljiv način ispričala kako se nekad živjelo u legradskom kraju. Učenici su razgledali Legradsku hižu u kojoj se nalaze brojni uporabni predmeti iz bliže, ali i dalje prošlosti kojima su se služili stanovnici ovog područja. Tako smo mogli vidjeti stare pegle, kuhinjski pribor i posuđe od keramike i drva, namještaj, stare ručnike i posteljinu, dječje igračke, ali i nekadašnje telefone, radioprijamnike i radio-stanicu.
U staroj školi posjetili smo Školski muzej i Spomen sobu Marije Bango. Učenici su vidjeli kako su izgledale stare školske klupe, tintarnice, pločice po kojima se pisalo, nekadašnja nastavna sredstva i pomagala, ali i pedagoška dokumentacija. Čudili su se nekadašnjim dnevnicima i imenicima, svjedodžbama i đačkim knjižicama.
Kroz spomen sobu Marije Bango učenici su upoznali život, rad i dostignuća ove značajne legradske književnice i prosvjetne djelatnice. Ona je bila više cijenjena u svijetu nego kod nas, a ostavila je velik i važan trag u očuvanju tradicije, kulture i kulturne baštine Legrada.
U drugom dijelu terenske nastave posjetili smo ušće Mure u Dravu i ornitološki rezervat Veliki Pažut. Znamenitosti ovoga kraja su očuvana priroda, raznolikost biljnog i životinjskog svijeta te brojnost njihovih vrsta. Kroz ovaj prirodni biser proveli su nas djelatnici Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije na čelu s ravnateljicom Željkom Kolar.
Tijekom terenske nastave snimili smo brojne fotografije, a učenici su se vratili svojim kućama s novim iskustvima i utiscima o ljepoti i bogatstvu našeg kraja.
Pedagoginja izvrsna savjetnica:
Sonja Geci, dipl. pedagog